Hur stödjer och bemöter jag en självmordsnära människa som behöver få hjälp att bearbeta sin själsliga smärta och återfå styrka att leva livet?
Ge uppmärksamhet, bekräfta det du ser genom att beskriva det med ord.
Tala om att du finns där för att göra skillnad! Det finns hjälp att få!
Berätta om hur hjälpen finns att få. Samtala om möjligheter.
Bestäm när ni träffas nästa gång för att fortsätta samtalet.
I en akut situation: Lämna inte personen utan uppsikt. Larma anhöriga och informera dig och dem. Ge aldrig löften om att hemlighålla självmordsplaner utan informera personens närmaste. Ställ frågor till personen om hur de akuta självmordstankarna är, om det finns en självmordsplan, när, hur och under vilka omständigheter planen skulle sättas i verket.
I akut nödläge, ta personen till akut vård eller ring 112.
Det är en handlingstrategi och utbildning som du själv lär dig för att sedan kunna hjälpa någon annan. Du hittar informationen här under fliken Förebygg. Det är bara att registrera sig som användare av webbappen och därefter logga in. Surfa runt och lär dig mer om KBT och DBT, med hjälp av en flygresa och med akronymer till din hjälp! När du rustat dig själv är du också bättre rustad att kunna stödja någon annan! Det gäller både dig som är yrkesverksam, du som anhörig eller medmänniska och vän!
Hej,
Vill du vara med på en introduktion till Ellipse Gatekeeper+utbildningsprogram?
1:a träffen 25 maj 2023; Grupp 1: kl 10-11.30 - Grupp 2: kl. 16-17.30
Det handlar om att lära sig mer om att rädda liv, både sitt eget och andras liv.
Vi går igenom hur man registrerar sig och loggar in på utbildningsplattformen och hur utbildningen är upplagd.
Vi kikar in i de olika delarna tillsammans. Sedan går du själv din utbildning fram till nästa träff.
Innan vi slutar för dagen bokar vi in ett nytt gemensamt zoom-möte ca 2 veckor senare;
På 2:a träffen pratar vi om utbildningen, det finns plats att ställa frågor och vi gör grupparbetsuppgifter tillsammans i smågrupper.
Du har sedan hela juni på dig att arbeta med utbildningen på egen hand, innan kursen stänger för terminen.
Viss handledning och svar på frågor kan erbjudas. Diplom erhålls när du avslutar utbildningen.
Plats: på zoom. Maila din anmälan till stensmarkmaiellen@gmail.com senast tisd 23 maj.
I ett svarsmejl får du sedan länken till introduktionen.
Sprid gärna informationen!
Välkomna, Maiellen
Vill ni ha introduktion på arbetsplatsen, i föreningen, eller du vara med på en introduktion på zoom till hösten, hör av dig per mejl.